skrýt hlavičku

Škola potápění, potápěčské kurzy a zájezdy, potápěčské vybavení…

Nacházíte se zde: Hlavní stránka Zájezdy The Best of Red Sea

The Best of Red Sea

Marsa Ghaleb–Brother Islands–Daedalus–Zabargad–Rocky–Elphistone–Marsa Ghaleb

the-best-of-Red-Sea

Spec. safari po nejlepších lokalitách Rudého moře zahrnující nejpřísněji chráněné lokality: Elphistone, Brother Islands, Daedalus, Zabargad a Rocky Island. Tato akce je určená pouze pro zkušené potápěče, protože se jedná především o útesy daleko na volném moři, padající do velkých hloubek a s možností silných proudů. Odměnou Vám však budou nedotčené korálové útesy, žraloci, manty, delfíni, vraky ztroskotaných lodí a další tisíce krás, které Rudé moře nabízí.

Hlavní sezóna

Od pol. března do pol. června, od pol. září do konce listopadu.

Nízká sezóna

Od ledna do pol. března, od pol. června do pol. září a prosinec.

Itinerář

1. Den

Přílet do Hurgady, transfer busem na loď cca 250 km, nalodění v Marsa Ghaleb.

2. Den

Kontrolní ponor na přípobřežním reefu – Marsa Shaona nebo Marsa Mubarak – chráněné zátoky při pobřeží s možností klidného rozpotápění na přípobřežních reefech. Dna těchto zátok jsou porostlá mořskou trávou, která je potravou želv a dugongů, tudíž je zde velká pravděpodobnost spatřit tyto nádherné živočichy.

Odpoledne Elphistone – útes se strmými stěnami proslavený nejen bohatou podmořskou faunou i flórou, ale především žraloky dlouhoploutvými prohánějícími se často přímo pod kotvištěm lodí v bezprostřední blízkosti potápěčů… Kromě nich se tu často vykytují i žraloci útesoví, šedí, brzy ráno kladivouni či liščí žraloci…

3–4. Den

Nezapomenutelné potápění na útesech a vracích kolem Big a Little Brother vyhledávané především kvůli výskytu velkých ryb (žraloci bělocípí, dlouhoploutví, útesoví, při troše štěstí i kladivouni a manty…). Oba ostrůvky jsou pilíře sopečného původ čnějící k hladině z hloubky 300 m osamoceně daleko na volném moři. Večer často krouží žraloci dlouhoploutví přímo kolem lodí a dají se krmit téměř z ruky.

Big Brother: Severo-východní stěna – útes pokrytý měkkými korály spadající modrých hlubin, s výskytem  kladivounů, útesových a šedých žraloků, želv, velkých kaniců a spoustou dalších ryb… Na jejím severním okraji odkud se pravidla zahajují driftové ponory se nachází v hloubce 5–65 m vrak Numidia –  jehož části připomínají železniční vagóny s velkými koly a který je už nádherně pokryt barevnými měkkými korály. Přímo kolem vraku se často prohánějí žraloci šedí a brzo ráno se zde objevují i hejna kladivounů…

Severo-západní stěna – spadá opět příkře do velké hloubky s možností driftového ponoru od severu k jihu. Oblíbené místo vzácných žraloků liščích… Na sev. konci můžete najít další zajímavý vrak v hloubce 35–70 m Aida II – velkou italská námořní loď, která ztroskotala r. 1957 při přepravě vojáků.

Little Brother – nabízí ponory ještě bohatší na podmořskou flóru (měkké korály a obrovské gorgonie) i zde se samozřejmě vyskytuje mnoho velkých ryb – ráno kladivouni a přes celý den žraloci šedí, dlouhoploutví, liščí, manty, tuňáci, kranasové, napoleoni…

5. Den

Přejezd směrem na jih na Deadalous – další osamělý reef s majákem daleko na volném moři – je méně navštěvovaný než proslavené Brother Islands a proto je zde také větší pravděpodobnost na setkání s velkými pelaktickými rybami – žraloky, mantami, tuňáky, kranasy, občas jsou zde dokonce spatřeni i velrybí žraloci.

6–7. Den

Zabargad – velký ostrov, kolem kterého najdeme překrásné strmé stěny pokryté bohatými měkkými i tvrdými korály, obrovskými gorgoniemi a další mořskou flórou… Během ponoru se zde s velkou pravděpodobností setkáme s útesovými žraloky, či s jejich většími příbuznými – žralokem bělocípým, šedým, stříbrným, kladivouny… Kromě žraloků se zde vyskytují samozřejmě i napoleoni, barakudy, tuňáci, murény, při troše štěstí manty, siby a samozřejmě různé druhymenších korálových i pelaktických ryb… V době kladení vajec se zde zdržuje nadprůměrné množství mořských želv. Na vnější straně ostrova se nachází i několik vraků.

Rocky Island – tento ostrov doposud nedotčený lidskou činností patří mezi 5 nejlepších lokalit Rudého moře. Mezi potápěči se těší velké oblibě především díky častým setkáním se všemi možnými druhy žraloků (včetně kladivounů, žraloků stříbrných a dlouhoploutvých…), mant i želv… Vnější strany jsou bohatě porostlé velkými větevníky a dalšími druhy měkkých i tvrdých korálů.

8. Den

Shaab Mahsour – další bombónek pro milovníky strmých stěn a nekonečných hlubit. Na jižním cípu přechází stěna v mělčí plato, pokryté barevnými měkkými korály se sasankami a klauníky, s častým výskytem murén, želv, kranasů, kaniců i občas mant a žraloků.

Shaab Claudia – jeden z mělčích ale přesto fantastických  reefů s nádhernou korálovou výzdobou, množstvím korálových rybek a členitým systémem jeskyní v JZ části. ráj pro filmaře a fotografy, kteří zde mohou využít fascinující hry světla a stínů…

El Malahi – útes ještě bohatší než Claudia ale bez systému jeskyněk zato však rozeklaný mnoha průplavy na fantastický podmořský labyrint. Dle našeho názoru nejkrásnější korálová zahrada v eg. části Rudého moře!!

9. Den

Návrat na sever – závěrečné ponory opět na úžasném Elphistone či přípobřežních reefech – Marsa Abu Dabab, Marsa Shoana či Marsa Mubarak – zátoky kde se v odpoledních hodinách často zdržuje přátelský dugong, při troše štěstí potápění či šnorchlování s tímto mořským savcem. Kromě něj zde žijí obrovské mořské želvy, kytarovci, rejnoci…

Navečer do přístavu. Přes noc či ráno transfer na letiště do Hurghady.

10. Den

Transfer na letiště, odlet do ČR, Praha.

!!!Tento program je pouze orientační – může být změněn na základě dohody účastníků akce, vlivem povětrnostních podmínek nebo z rozhodnutí kapitána lodi a pot. průvodce!!!

Cena

Cena safari zahrnuje

8 dní potápění (2–4 ponory denně) na plně vybavené pot. lodi s posádkou a divemasterem, kompresory, generátory, čluny…, ubyt. na lodi, plnou penzi, během pobytu na lodi včetně nealko nápojů, zapůjčení pot. láhve (12 l) a olov (opasek vlastní!!), transfery z a na letiště, pokud se nebude první nebo poslední noc spát na lodi – ubyt. v hotelu.

Cena nezahrnuje

Letenku Praha–Hurghada–Praha, bakšišné posádce 25 €/os., egypt. vízum (15 USD), poplatek za vstup do rezervace 80 €, nitrox do 32 % 7 €/láhev, 15 l láhve 30 €/týden, dvojče 2 x 12 l 70 €, stage láhve 10 €/týden, kurzy potápění – OWD, AOWD, basic nitrox, divecon.